DOMŮ O FESTIVALU PROGRAM INFORMACE AREÁL

BATTLEFIELD RITUALS

7. ZÁŘÍ - BOJIŠTĚ TRUTNOV

REFUNDACE SPUŠTĚNY

Děkujeme vám za účast na BATTLEFIELD RITUALS! Refundace jsou spuštěny a budou ukončeny 22.9.2024.

Jak postupovat: Zadej číslo náramku, vyplň formulář.

Hudba z úsvitu věků

Hudba z úsvitu věků civilizace, úspěšné dánsko-německo-norské uskupení HEILUNG se vydává na tour „Dreki Ferdhast“ a jeho hlavní zastávkou bude trutnovské Bojiště, kde pod širým zářijovým nebem proběhne jednodenní festival BATTLEFIELD RITUALS.

HEILUNG

HEILUNG, skupina, která se vyhýbá všem konvenčním žánrovým škatulkám, zaujala již vydáním své první dlouhohrající desky "Ofnir". Jejich nekonvenční přístup k tvorbě hudby, ke které používají vše od autentických, archaických a na první pohled prostých nástrojů až po lidské kosti a hrdelní zpěv, vytváří podmanivé kompozice, které mají k primitivnosti daleko. Producent a zakládající člen Christopher Juul do hudby vkládá jemné elektronické prvky, které pozvedají hudební atmosféru a poskytují hlubší a vrstevnatější zvukovou krajinu. Jejich skladby jsou plné kontrastů – drsných a starých až animálních skřeků, i melodických, silných a podmanivých pasáží, jimž dominuje hlas norské hudební šamanky Marii Franz.

ZEAL & ARDOR

Speciálním hostem tohoto večera bude ZEAL & ARDOR. Unikátní projekt, který začal tím, že švýcarsko-americký hudebník Manuel Gagneux požádal uživatele 4chanu o návrhy rozdílných hudebních stylů, které by měl zkombinovat dohromady. Odpovědí bylo smíchání black metalu se starými americkými spirituály. Původně jednorázový spontánní projekt se přerodil v aktuálně tři dlouhohrající alba.

BORKNAGAR, DELORAINE, KALLE

Večer doplní norští BORKNAGAR se svou nenapodobitelnou hudební estetikou severské přírody v progresivní směsici black a folk metalu, talentovaní čeští bardi DELORAINE, oblíbení nejen u fanoušků světa Zaklínače, a čeští alternativní KALLE.

Festival skandinávského středověku

Denní program „rituálů na Bojišti“ nebude o nic méně pestrý. Těšit se můžete například na rituální ohně, lukostřelbu, hod sekyrou, recitování poezie, přednášky o zbraních nebo stolní hry. Chybět nebudou ani workshopy o výrobě hudebních nástrojů, kožedělnictví i tetování.

PROGRAM

PŘEDNÁŠKA DIVOKÉ KMENY

Přiblížíme si vnímání světa očima amazonských indiánů, tradičně válečnických společností, skrze jejich každodenní zvyky, spiritualitu a obřady, ale i přes zajímavé, humorné a někdy i vypjaté situace, kterým musela čelit cestovatelka Veronika Valterová, aby mohla v těchto podmínkách dlouhodobě pobývat a získat si důvěru domorodých obyvatel. Dozvíte se o životě obávaných lovců lebek z kmene Šuár, Waorani nebo o posledních nekontaktovaných kmenech, které dosud žijí v izolaci od moderní civilizace, a o problémech a výzvách, kterým musí v současné době indiáni čelit. Krátce si také povíme, jak probíhala první česká expedice po Jaguáří řece až k Amazonce (srpen 2023).

PŘEDNÁŠKA OLD GOD INK

Poslechněte si, jak probíhal vývoj tetování i jeho symbolika od samých počátků až po jejich moderní podobu a jaká úskalí tetovací svět má. V našem povídání se k nám připojí zvláštní host Kai Uwe Faust, frontman kapely Heilung, který se pak ve své části přednášky zaměří na destigmatizaci svastiky a její skutečný historický význam.

INFORMACE

  • Místo: AMFITEÁTR BOJIŠTĚ
  • 7. 9. 2024 - TRUTNOV
  • Čas: od 12:00

Cashless

Váš náramek bude vaší vstupenkou, která vám umožní nejen dostat se do festivalového areálu, ale bude také sloužit jako digitální pěněženka k nákupům na festivalu, a to pouhým přiložením vašeho náramku. Na čip se nahrávají peníze, kterými platíte v areálu festivalu. Dobití je možné provést na Top Up okénkách v areálu (hotově, nebo kartou) Využijete výhod rychlého a bezpečného placení u všech stánků s občestvením, pivem, na barech, v oficiálním merch pointu i u stánkařů.

Kempování

Spodní areál Bojiště bude volně přístupný pro kempování. Tím pádem si můžete naplánovat a užít celý festival ještě více, protože noc bude pěkně dlouhá.

AREÁL

Trutnovské bojiště pod dohledem Odina

Rituály na Bojišti se uskuteční v úpatí vrcholků našich nejstarších českých hor. Věděli jste však, že Krakonoš, tajemný strážce hor, mohl být někým úplně jiným než nám nyní známým přísným pánem hor? V pramenech z 19. století se Krakonoš - německy Rübezahl – objevuje jako typ polonahého trolla či permoníka. V jiných pramenech pak ale nalézáme mnohem méně pohádkové a mnohem více mytologické spojitosti se starogermánskou mytologií. Zejména na německé straně pohoří „Rüberzahla“ lidé vnímali jako ztělesnění nejvyššího severského/germánského boha Odina-Wotana. Od toho se dále odvíjely úvahy, že Krkonoše by mohly být skutečným středem celého germánstva. Antičtí autoři také tuto oblast nazývali Askiburgium, což v překladu znamená Jasanové hory. Pokud se tak podíváme hlouběji do mytologie, najdeme zde souvislost například s mýtickým jasanem Yggdrasilem.

Samotný areál Bojiště, který je výjimečný nejen svou atmosférou, ale i akustikou, byl dobrovolnicky vystavěn mezi lety 1957 – 1960 na jižním svahu vrchu Šibeník. A i když už se jedná o „soudobou historii“, místo obklopené lesem vyzývá k tomu, abychom zde - pod dohledem Krakonoše, nebo snad samotného Odina - pozvedli rohy s medovinou užili si večera, který umocní dávné stopy historie.