Nebeský parní válec opět na scéně

NOLA Zveřejněno 10. 02. 2015 | 4:41

Pokud se řekne hudba New Orleans, Louisiana (NOLA), někdo si představí jazz a Mardi Gras, někdo zase soundtrack k True Detective. Jiným se okamžitě vybaví nebeský parní válec. A ten se právě šine ke svým dvěma zastávkám v ČR a jedné na Slovensku.

Zasvěcení jistě vědí, že nebeským parním válcem se myslí kultovní lousianský sludge v podání CROWBAR! CROWBAR jsou především škatulky žánrů mačkající těžkotonážní kolos, valící se hradba emocí, země nikoho v bitvě mezi lidskou vůlí a nepřízní osudu, zahalená mlhou bažin a přístavního města (New Orleans). Nejspíš ona neuchopitelnost a žánrová nejednoznačnost hudby téhle louisianské party má na svědomí, že do ní běžný člověk jen tak nepronikne, a že z CROWBAR nejsou (na rozdíl třeba od spřízněných Down) ani po pětadvaceti letech hvězdy světového formátu. Na druhou stranu, pro okruh oddaných fanoušků jsou CROWBAR nedotknutelným kultem a onen undergroundový punc jim rozhodně nevadí, spíš naopak. Kdo totiž pronikne do neopakovatelné směsi vlivů, jež formují tvůrčí činnost party kolem vousáče Kirka Windsteina, naplno jí propadne. Ona kouzelná směs se skládá z melodií rockových balad let sedmdesátých, nasrané údernosti hardcoru, bahnitosti slugeových motivů a těžkosti sabbathovského heavy/doomu. Pokud vše doplníte o neopakovatelný Kirkův zpěvo/řev, dostanete něco naprosto unikátního, neuvěřitelně silného a během pár okamžiků rozeznatelného. Navíc na každé desce dokázali CROWBAR svoji tvorbu mírně posunout a pokaždé tak vytvořit něco neopakovatelného, spojeného vzájemně tím charakteristickým bažinným oparem, oním lousianským „life, death and heavy blues from the bayou“, jak zní podtitul dokumentu Phila Anselma (Pantera, Down). New Orleans není totiž jen synonymem pro vnik jazzu, ale NOLA je také synonymem pro zatěžkanou hudbu, popisující nelehký úděl lidského bytí. NOLA (zkratka pro New Orleans, Louisiana) je v tomto smyslu synonymem pro CROWBAR, stejně jako Down či Eyehategod.

Jak již bylo řečeno, CROWBAR jsou přes svoje jisté kultovní postavení a personální spříznění s velikány jako DOWN či EYEHATEGOD undergroundovou kapelou, čemuž odpovídá i volba klubů. Od těch zvolených se ale dá očekávat větší kontakt publika s kapelou a intenzívní pocit buldozeru (nebeského parního válce) jezdícího po hlavě.CROWBAR se představí v turné k nové úspěšné nahrávce 'Symmetry in Black' hned třikrát na území naší bývalé federace, a to v datech:

27.2.2015 Praha, 007 Strahov (vstupenky: 299,- pouze na místě) /facebook/
28.2.2015 Brno, Melodka (vstupenky: 299,- pouze na místě) /facebook/
1.3.2015 Bratislava, Randal – pro detaily se obraťte na stránky klubu na http://www.randalclub.eu

Pro informace o supportech sledujte facebook.